15 Şubat 2024 , Perşembe

Hastane Yer Kaplama Malzemeleri

Çoğu İsveçli ailenin evinde PVC zemin kaplaması bulunuyor ancak bu zemin kaplama malzemesinin büyük müşterileri hastaneler, anaokulları, spor tesisleri gibi toplu kullanım alanları. Son 30 yıldır bu tür kurumların tüm zeminleri PVC vinil malzemesi ile kaplanıyor. Çevre ile ilgili yasalar sıkılaştıkça doğru zemin kaplama malzemesinin seçimi daha da önem kazanıyor.

Yakın zamanda doğru zemin kaplamasını seçme sürecini yaşayan bir hastane olan Sunderby Hastanesi 3 katlı toplam 78.000 metre karelik bir alana kurulu. Norrbotten Eyalet Konseyi inşaat şartlarında bulunmasa da emisyon ve hava çevresi gibi maddeleri içeren bir çevre manüelinin hazırlanmasına karar verdi.

Sunderby Hastanesi inşaat sorumlusu ve Norrbotten Eyalet Konseyi temsilcisi Arne Johansson şunları söyledi: “Zemin kaplama malzemesi seçimi çok önemli bir karardı çünkü kaplanacak alan çok büyük. Çevre dostu bir zemin kaplaması, seramik karolar ve muşamba da dahil olmak üzere birçok alternatifi değerlendirdik. Ancak, PVC zemin kaplamaları her zaman daha avantajlı çıktı. Norbotten Eyalet Konseyi’nin vinil zemin kaplamaları ile ilgili daha önceden iyi tecrübeleri vardı. Bu yüzden zemin kaplamalarının %95’i vinil olarak belirlendi. PVC zemin kaplamaları emisyon değerlerini istenenin çok üzerinde bir oranla gerçekleştirmektedir. PVC zemin kaplamaları ile ilgili kamu oyunda tartışmalar çıkabileceğini düşünmüştük ama böyle bir şey olmadı.”medical-vinil-kaplama

PVC zemin kaplamalarının seçiminde etkili olan tek unsur emisyon değerleri değildi. Aşınmaya karşı dayanıklılığı, hijyen sağlaması, kalitesi, uzun ömürlülüğü, bakım kolaylığı, temizlik maliyetleri bu seçimde rol oynamıştır. “Temizlik ekibine zemin kaplaması seçiminde söz hakkı verildi. Ayrıca, vinilin tek avantajı temizlik maliyetlerinin çok düşük olması değil. Vinil zemin kaplamaları aynı zamanda aşınmaya karşı daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü.” diyor Arne Johansson.

Kariskrona’daki Blekinge Hastanesi vinil zemin kaplamalarına yatırım yapan başka bir hastane. Hastanenin bazı bölümleri 100 yıllık ve zaman içinde bu bölümler birçok restorasyon çalışmasından geçmiş. PVC zemin kaplaması ile ilgili tartışmalar elektronik sigara hastanede yapılan çalışmanın her aşamasında yeniden alevleniyor.

“Yıllarca PVC içermeyen zemin kaplamalarını ve çevreci zemin kaplamalarını denedik. Fakat bu malzemelerden istediğimiz verimi alamadık. Yeni bir projeye başlamadan önce, malzeme seçimi sürecini yaşarız. Çevre ile ilgili yasaları ve temizlik gereksinimlerini ele alırız ve piyasadaki yeni ürünleri araştırırız. Zemin malzemesini seçme zamanı geldiğinde kararları gözden geçirmekte ve seçilen malzemenin çevresel sonuçlarına bakmakta yarar vardır. Ancak, dönüp dolaşıp her zaman vinile geri dönüyoruz.” diyor Christer Larson, Eyalet Konseyi mülkiyet idarecisi.

Çevresel gereksinimlerin yanı sıra, Blekinge Hastanesi’nin yeni zemin kaplaması seçiminde temizlik özellikleri en önemli kriterler arasındadır.

“Temizlemesi kolay olan zemin kaplamasının seçilmesi gerekiyor. Seçilecek zeminin temizlemesinin zor olmaması gerekiyor aksi takdirde temizlik işini yapan çalışanların fazladan efor sarf etmeleri gerekiyor. Zemin kaplamasının uygulanacağı alan bir hastane olduğu için malzemeden beklenenlerin zorlu olması kaçınılmazdır.” diyor Christer Larson.

Wordpress Tema

Check Also

Tarkett Pvc Zemin Kaplama Fiyatları

Firmamız zemin kaplamaları alanında 40 yılı geride bırakan fransız devi, tarkett ile çalışmaktadır. Yüzlere mimar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir